Jak vznikají cínované šperky SarahDrago
Šperky, které pro Vás s láskou vyrábím, vznikají technikou měkkého pájení známou jako cínování nebo kombinací s technikou wire wrapping. Technika cínování vychází z umění výroby vitráží, při které se jednotlivá barevná skla spojují pomocí olověných profilů a vznikají tak nádherné barevné obrazce. Vitrážemi byly zdobeny gotické kostely nebo katedrály, kterými procházelo světlo do prostoru. V období secese nám tuto techniku zjednodušil pan Louis Komfort Tiffany (jeho design vitrážových oken a lamp je známý po celém světě), který namísto olověných profilů začal používat měděnou samolepící pásku. Dnes je vyráběna v různých šířkách a barevných variantách (měděná, černá, stříbrná).
Základem mých šperků jsou většinou minerály, ale využívám i keramiku či zajímavé sklo. Každý kámen či komponent je třeba oblepit měděnou páskou, jednotlivé části pak spojuji pomocí bezolovnatého cínu, pájecí stanice a chemie. Páska je velmi křehká, proto používám ještě slabý drát, který připájím na obě její strany.
Design šperku dotvářím pomocí měděných surových drátů či plechu, které kombinuji v různých tloušťkách, aby byl šperk krásný, ale zároveň i pevný a praktický. Dráty zdobím kuličkami cínu, které zakryjí ostré konce drátů a zároveň vytváří velmi hezký efekt.
Šperk má po očištění stříbrnou barvu, pokud však chci docílit starodávného vzhledu, použiji ještě černou patinu, která ztmaví povrch šperku. Následně jej leštím a ošetřuji olejem.